Header image  
ośrodek psychologiczny  
line decor
  STRONA GŁÓWNA  ::  
line decor
   
 

Dorosłe Dzieci Alkoholików

 

DDA- to coraz częściej rozpoznawany skrót. Znasz go? A może myślisz, że dotyczy kogoś innego?
Dorosłe Dzieci Alkoholików- bo o nich mowa, to dzieci, które w czasach swego dzieciństwa musiały być dorosłe a kiedy już dorosły, zachowują i czują się jak dzieci. Niestety, dorosłość nie oznacza dojrzałości. W dorosłym życiu często czują, że życie wymyka im się spod kontroli, że nie są rozumiani, czują się mało wartościowi. Bezustannie chcą rozwiązywać swoje dylematy dotyczące poważnych decyzji życiowych, ale też drobnych codziennych spraw. Dylematy te powodują trudności w podjęciu decyzji, wątpliwości po i pojawiające się pytanie czy dobrze zrobili.
Wstyd, lęk, poczucie bezradności i bezsilności, złość, to uczucia, które pojawiają się już w dzieciństwie. Uczucia te trudno zaakceptować również w "dorosłym życiu". Dorosłe Dziecko- często wydaje mu się, że ich nie przeżywa, ponieważ wie, że jeśli "nie chciane" uczucia wymkną spod kontroli, potrafią narobić wiele szkód i dlatego mogą być jeszcze bardziej skrywane.
DDA -pragną z jednej strony bliskiego związku- chcą założyć rodzinę, ale kiedy wszystko do tego zmierza to, albo coś psują, albo rezygnują, albo wikłają się w toksyczny układ z lęku przed samotnością.
Zadajesz sobie pytanie, co ze mną jest nie tak? Dlaczego ja się tak zachowuję? Dlaczego to robię? Jeśli twój rodzic "pił" możesz mieć poczucie słabości w zmaganiu się z życiem i problemami, jakie z sobą niesie.
Jak pomóc?
Dorosłym Dzieciom Alkoholików można udzielić pomocy poprzez np. uzyskanie wiedzy, jaki jest wpływ choroby alkoholowej na poszczególnych członków rodziny, a także udzielenie pomocy psychologicznej, w wyniku której zaczynają wieść bardziej owocne życie. I tak wiele osób, w pewnym momencie swojego dorosłego życia, dochodzi do wniosku, że potrzebuje pomocy i zgłasza się po profesjonalną pomoc psychologiczną. Często są to osoby już pełnoletnie, usamodzielnione, które nie mieszkają z pijącym rodzicem.
Czego można oczekiwać po terapii?
Przede wszystkim zmiany sposobu postrzegania siebie w relacji wobec innych, zwiększenia poczucia sensu, zaradności, zrozumienia świata i ludzi a także gotowości do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.
M. Abramowicz